دستگاه‌های کمک شنوایی

باتری سمعک

باتری منبع تغذیه سمعک‌ است، به‌طوری‌که بدون باتری سمعک کار نمی‌کند. در این مقاله می‌توانید اطلاعاتی درباره باتری‌های سمعک و توصیه‌های خوبی درباره ماندگاری و دوام بیشتر آن‌ها بدست آورید.
امروزه دو نوع باتری اصلی برای سمعک وجود دارد: باتری‌های یک‌بارمصرف و باتری‌های شارژی (قابل‌شارژ).

باتری‌های سمعک یک‌بارمصرف

استفاده از باتری‌های یک‌بارمصرف در سمعک‌ها رایج‌تر است. باتری‌های سمعک یک‌بارمصرف، باتری‌های روی‌هوا (zinc-air) هستند و وقتی انرژی آن‌ها تمام می‌شود باید تعویض شوند. امروزه باتری‌های سمعک عاری از جیوه می‌باشند، اما در مدل‌های قبلی ممکن بود مقادیر اندکی از جیوه در باتری‌های سمعک وجود داشته باشد.
لطفا توجه داشته باشید که باتری‌های یک‌‎بارمصرف باید همیشه بازیافت شوند. آن‌ها را در سطل زباله نیندازید. اگر این باتری‌ها بازیافت نشوند، محیط زیست را آلوده می‌کنند.

مقاله مرتبط
قیمت سمعک

انواع باتری سمعک

اندازه‌های مختلفی از باتری‍‌های سمعک وجود دارد، بنابراین باید بدانید شما به چه سایزی از باتری نیاز دارید. برای کمک به شما برای هراندازه باتری، رنگ و عدد بین‌المللی وجود دارد:

 • باتری سمعک سایز 10 (زرد رنگ)
 • باتری سمعک سایز 312 (قهوه‌ای رنگ)
 • باتری سمعک سایز 13 (نارنجی رنگ)
 • باتری سمعک سایز 675 (آبی رنگ)

باتری سمعک چه مدت ماندگاری دارد؟

باتری استاندارد سمعک بسته به نوع سمعک، ظرفیت، نوع باتری، میزان استفاده از سمعک و میزان کم شنوایی، بین 5 تا 15 روز ماندگاری دارد. تقویت بیشتر به قدرت بیشتری احتیاج دارد. بلوتوث نیز به قدرت باتری نیاز دارد.
در برخی موارد باتری ممکن است برای مدت زمان کوتاه‌تری ماندگاری داشته باشد؛ در موارد دیگر عمر باتری ممکن است بیش از 15 روز باشد.

برای نمونه، اگر سمعک شما بلوتوث‌دار است و صدای تلفن همراه یا سایر دستگاه‌ها به‌صورت وایرلس (بی‌سیم) در سمعک شما پخش می‌شود، باتری سمعک شما زودتر تمام می‌شود
باتری‌های سمعک ممکن است خیلی ناگهانی قدرت و انرژی خود را از دست بدهند (باتری تمام شود)؛ بنابراین توصیه می‌شود باتری‌های اضافی همراه خود داشته باشید. سمعک‌ها معمولا به شما می‌گویند (به شما هشدار می‌دهند) که باتری تمام شده است.

همیشه اطمینان حاصل کنید برچسب روی باتری جدا نشده باشد، زیرا باتری سمعک به محض این‌که برچسب محافظ آن برداشته شود شروع به خالی شدن می‌کند.
قبل از استفاده از باتری‌های روی-هوا نیز باید کمی زمان برای فعال شدن به آن‌ها داده شود. این باتری‌ها برای کار کردن به هوا نیاز دارند و حدوداً یک دقیقه طول می‌کشد تا هوا به رویِ (zinc) داخل باتری واکنش نشان دهد.

همیشه باتری‌های سمعک را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید. آن‌ها ممکن است باتری‌ها را ببلعند و باتری‌های بلعیده شده می‌توانند سمی باشند. درصورت بروز چنین اتفاقی بی‌درنگ به پزشک مراجعه کنید.

عمر باتری طولانی‌تر

چگونه عمر باتری را افزایش می‌دهید؟ چه باید کرد تا باتری‌های سمعک ماندگاری بیشتری داشته باشند؟
اینجا هفت نکته در این مورد آورده شده است:

 • تا زمانی‌که نیاز به استفاده از باتری‌های سمعک پیدا نکرده‌اید، آن‌ها را در بسته‌بندی خود نگه دارید.
 • باتری‌های سمعک را در دمای اتاق، و نه در یخچال، نگهداری کنید.
 • شب، هنگام خواب، سمعک را خاموش کنید و محفظه باتری را باز کنید. این کار احتمال تعرق و کاهش باتری را کاهش داده و قدرت و انرژی باتری را حفظ می‌کند.
 • فقط درصورت نیاز به استفاده از باتری، برچسب رنگی آن را جدا کنید. این کار باتری را از اکسیداسیون (ترکیب ماده با اکسیژن) محافظت می‌کند.
 • برچسب رنگی را مجدداً روی باتری قرار ندهید زیرا این کار می‌تواند به باتری آسیب برساند.
 • باتری‌های سمعک را در جیب خود نگه ندارید.
 • اجازه ندهید باتری‌های سمعک با اشیاء فلزی مانند سکه در تماس باشند.
  لطفاً توجه داشته باشید که:
 • دمای پایین یا بالا عمر باتری را کاهش می‌دهد.
 • ارتفاع زیاد با کاهش درصد اکسیژن (هوای رقیق) باعث کاهش ولتاژ باتری می‌شود و این امر باعث می‌شود باتری زودتر به نقطه انتهایی برسد (شارژش تمام شود).
مقاله مرتبط
انواع سمعک

باتری‌های سمعک قابل‌شارژ

نوع دیگر باتری، باتری‌های سمعک شارژی هستند و در انواع خاصی از سمعک‌ها قابل استفاده‌اند. باتری‌های قابل‌شارژ روز به روز رواج بیشتری می‌یابند و همچنان سمعک‌های بیشتری با باتری‌های قابل‌شارژ در دسترس است.
به‌طور معمول باتری‌ها در شب که سمعک استفاده نمی‌شود، در شارژر ویژه‌ای شارژ می‌شوند، اما می‌توانید هرگاه لازم شد و یا باتری آن تمام شد آن‌ها را شارژ کنید؛ درست همان‌طورکه تلفن هوشمند خود را شارژ می‌کنید.
برخی از باتری‌های قابل شارژ جایگزین نمی‌شوند و در سمعک یکپارچه شده‌اند.
اگرباتری‎‌ها مشکلی دارند و به‌درستی شارژ نمی‌‎شوند باید سمعک را به شنوایی‌شناس (ادیولوژیست) خود نشان دهید.

منبع
healthyhearinghearingreview

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا