دستگاه‌های کمک شنوایی

سمعک فوناک

توانایی شنیدن افراد را قادر می‌سازد که به‌راحتی با دیگران و محیط اطرافشان تعامل داشته باشند. سمعک می‌تواند افسردگی و انزوا را در افراد در هر سنی از جمله کودکان، نوجوانان و بزرگترها کاهش دهد. شرکت فوناک سمعک‌هایی تولید می‌کند که نیازهای نوزادان، کودکان، نوجوانان و بزرگسالان را برطرف می‌کند.

کم شنوایی با شدت و سایر عوامل تعریف می‌شود. فوناک برای تمام سطوح کم شنوایی، از ملایم تا متوسط و شدید تا عمیق سمعک تولید می‌کند.

در این مقاله با جزئیات درباره سمعک فوناک صحبت می‌کنیم. نکات مثبت و ملاحظاتی را در اختیار شما قرار خواهیم داد تا به شما کمک کند آیا سمعک‌های این برند معروف برای نیازهای شنوایی شما مناسب هستند یا خیر.

سمعک فوناک

سمعک فوناک (Phonak) متعلق به هولدینگ سونوا (Sonova Holding AG) است. سونوا شرکتی سوئیسی است که در زمینه راه‌حل‌های مراقبت از شنوایی فعالیت می‌کند و سمعک‌های یونیترون (Unitron) و هانساتون (Hansaton) را نیز تولید می‌کند.

کم شنوایی در سالمندان شایع است و بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده سمعک بیشتر محصولات خود را به‌طور خاص برای پاسخگویی به نیازهای این گروه سنی تولید می‌کنند. اما، فوناک و چند شرکت دیگر برای همه گروه‌های سنی از جمله نوزادان، کودکان، نوجوانان و بزرگسالان سمعک تولید می‌کنند.

فوناک همچنین میکروفون‌های تولید می‌کند که می‌تواند همراه با سمعک مورد استفاده قرار گیرد. میکروفون‌ها کیفیت صدا را در مکان‌هایی که دارای صدای پس‌زمینه هستند، افزایش می‌دهند.

همه سمعک‌های جدید فوناک با اپلیکشین myPhonak کار می‌کنند. این اپلیکیشن به شما امکان می‌دهد برای اتاق‌های شلوغ و موقعیت‌های بیرون از خانه برنامه‌های سفارشی تعریف کنید. همچنین با این اپلیکیشن شنوایی‌شناس می‌تواند از راه دور با اینترنت سمعک شما را تنظیم کند.

سمعک‌های فوناک حداقل در هفت رنگ وجود دارند که می‌توانید با توجه به رنگ مو یا رنگ پوست خود انتخاب کنید. سمعک برای کودکان و نوجوانان در رنگ‌های روشن در دسترس است.

سمعک‌های جدید فوناک دارای اتصال بلوتوث برای دستگاه‌های Apple و Android و سایر دستگاه‌های دارای بلوتوث هستند. با این فناوری صدای موبایل شما یا سایر دستگاه‌های بلوتوث‌دار مستقیم به سمعک‌های شما منتقل می‌شود. به عبارت دیگر، سمعک‌های شما مثل هندزفری عمل‌می‌کنند.

برای افزایش کیفیت صدا، درک گفتار و راحتی گوش دادن، تمام سمعک‌های فوناک با میکروفون‌های Roger On کار می‌کنند. برخی از مدل‌ها دارای میکروفون داخلی هستند. برخی دیگر به دستگاه خارجی اضافی نیاز دارند.

مقاله مرتبط
سمعک‌ نامرئی؛ آیا برای شما مناسب است؟

سمعک‌های پشت گوشی فوناک

سمعک نایدا پارادایس (Naida Paradise) فوناک

این سمعک پشت گوشی با توجه به میزان کم شنوایی شما در دو مدل موجود است:

 • سمعک Naida P-PR برای کم شنوایی‌های ملایم تا شدید
 • سمعک Naida P-UP برای کم شنوایی‌های شدید تا عمیق

سمعک Naida P-PR دارای باتری داخلی شارژی (قابل‌شارژ) لیتیوم-یون است. برای سمعک Naida P-UP باید از باتری سمعک روی-هوا سایز 675 استفاده کرد.

با اپلیکیشن فوناک، می‌توانید سطح مدار کاهنده نویز در محیط‌های مختلف را شخصی‌سازی کنید.

برای هر دو مدل می‌توان از میکروفون Roger On استفاده کرد. این میکروفون کیفیت مکالمات را در مکان‌های پُرسروصدا و مسافت‌های دور افزایش می‌دهد.

ویژگی تقویت گفتار، شما را قادر می‌سازد که به‌راحتی صداهای آهسته را از فاصله نزدیک یا دور بشنوید.

سمعک Naida P-PR دارای حسگر حرکتی است، به‌طوری که حرکات را درک می‌کند و هنگام راه رفتن یا حرکت توانایی شما برای شنیدن گفتار را افزایش می‌دهد.

سمعک نایدا مارول (Naida Marvel) فوناک

سمعک نایدا مارول پشت گوشی است و برای افرادی با کم شنوایی متوسط تا شدید و شدید تا عمیق طراحی شده است. در این سمعک باتری یک‌بار مصرف روی-هوا سایز 13 استفاده می‌شود.

سمعک‌های نایدا بادوام هستند. آن‌ها دارای درجه حفاظت بین‌المللی IP68 در برابر نفوذ گرد و غبار و آب هستند. این بدان معناست که این سمعک‌ها می‌توانند به مدت 30 دقیقه در برابر خاک، شن، گرد و غبار و غوطه‌ور شدن در زیر آب مقاومت کنند.

سمعک اسکای مارول (Sky Marvel) فوناک

سمعک‌های پشت گوشی اسکای مارول برای نوزادان و کودکان طراحی شده است. این سمعک‌ها با توجه به سبک زندگی فعال و سطح فعالیت کودکان مقاوم ساخته می‌شوند.

این سمعک‌ها برای سطوح مختلف شنوایی مناسب هستند. سه مدل وجود دارد:

 • سمعک Sky M-M برای کم شنوایی ملایم تا متوسط
 • سمعک Sky M-PR برای کم شنوایی متوسط تا شدید
 • سمعک Sky M-SP برای کم شنوایی متوسط تا عمیق

طبق گفته شرکت تولیدکننده، این سمعک‌ها از سیستم پردازشی استفاده می‌کنند که مخصوص کلاس‌های پُرسر وصدا و زمین‌های بازی است.

سمعک Sky M-PR از باتری شارژی لیتیوم-یون استفاده می‌کند، در حالی‌که دو مدل دیگر از باتری‌های یک‌بار مصرف استفاده می‌کنند.

سمعک‌ها و هوک‌های آن‌ها در رنگ‌های مختلف عرضه می‌شود.

مقاله مرتبط
قیمت سمعک

سمعک‌های ریک (Ric) فوناک

سمعک اودئو پارادایس(Audéo Paradise) فوناک

سمعک Audéo Paradise،  از نوع ریک است. در سمعک‌های ریک رسیور (بلندگو) داخل مجرا قرار می‌گیرد. سمعک Audéo Paradise برای افراد دارای کم شنوایی ملایم تا عمیق در چهار مدل طراحی شده است.

 •  Audéo P-R
 • Audéo P-RT
 • Audéo P-312
 • Audéo P-13T

در هر چهار مدل می‌توان مدار کاهنده نویز را شخصی‌سازی کرد و از شنیدن صداهای شفاف و طبیعی لذت برد.

حسگر حرکتی را می‌توان از طریق اپلیکیشن فعال کرد. همچنین برای تماس‌های تلفنی می‌توان از سمعک‌ها مانند هندزفری استفاده کرد.

با استفاده از این سمعک‌ها می‌توانید بدون نیاز به دستگاه‌های گیرنده اضافی و خارجی از میکروفن‌های Roger On استفاده کنید. فناوری RogerDirect به شما امکان می‌دهد که صدا را مستقیم به سمعک‌های‌تان منتقل شود.

مدل‌های P-R و P-RT دارای ویژگی‌هایی مانند حسگر حرکتی و باتری‌های لیتیوم-یون قابل‌شارژ هستند.

سمعک اودئو مارول (Audéo Marvel) فوناک

سمعک اودئو مارول از نوع ریک است و برای کم شنوایی‌های ملایم تا عمیق مناسب است. در پنج مدل عرضه می‌شود:

 • Audeo M-312
 • Audeo M-R
 • Audeo M-312 T
 • Audeo M-13T
 • Audeo M-RT

سمعک ادئو مارول به دلیل اتصال بلوتوثی با بسیاری از دستگاه‌های بلوتوث‌دار، در دسته‌بندی قابلیت‌ها، جایزه نوآوری انجمن مصرف کننده فناوری نوین 2019 را بدست آورد.

تمام مدل‌های ادئو مارول صدای شفافی تولید می‌کنند. مدل‌های M-R و M-RT دارای باتری‌های لیتیوم داخلی شارژی هستند.

در صورت نیاز شنوایی‌شناس می‌تواند با اپلیکیشن فوناک این سمعک‌ها را از راه دور تنظیم کند.

سمعک Audéo Marvel در نه رنگ موجود است.

سمعک بولرو مارول (Bolero Marvel) فوناک

این سمعک‌‎های ریک برای افرادی که کم شنوایی ملایم تا شدید دارند، مناسب است. بر اساس میزان کم شنوایی شما دو مدل وجود دارد که می‌توانید انتخاب کنید.

با شارژ سمعک بولرو یک روز کامل می‌توانید بدون نیاز به شارژ مجدد از آن استفاده کنید.

سمعک‌های داخل گوشی فوناک

سمعک لیریک (Lyric) فوناک

سمعک‌های داخل گوشی لیریک کاملا نامرئی هستند و دیده نمی‌شوند. سمعک نامرئی لیریک پیش‌ساخته است و نیاز به قالب‌گیری ندارد. شنوایی‌شناس آموزش‌دیده آن را در مجرای گوش شما قرار می‌دهد. این سمعک می‌تواند ماه‌ها در گوش شما باشد و نیازی به گذاشتن و برداشتن ندارد.

سمعک ویرتو مارول (Virto Marvel) فوناک

این سمعک داخل گوشی چند مدل دارد:

 • Virto M-312
 • Virto B-Titanium

سمعک‌های داخل گوشی ویرتو مارول با قالب‌گیری و به‌صورت سفارشی متناسب با آناتومی گوش شما ساخته می‌شوند.

این سمعک‌ها دارای تمام ویژگی‌های دیگر سمعک‌های فوناک هستند.

به گفته شرکت تولیدکننده، آن‌ها مغز را با پردازش صدا از هر دو گوش شبیه‌سازی می‌کنند. اتصال بی‌سیم سمعک‌ چپ و راست باعث می‌شود که شما در محیط‌های پُر سروصدا، هنگام مکالمات تلفنی و هنگامی که مخاطب روبرو شما نیست، صدا را با کیفیت بالا بشنوید.

همچنین با رابط تلویزیون فوناک، شما می‌توانید صدای تلویزیون و فیلم‌ها را با کیفیت بالا بشنوید.

سمعک‌های داخل گوشی ویرتو مارول بین موسیقی و گفتار تمایز قائل می‌شوند و به‌طور خودکار با صداهای محیط اطراف شما سازگار می‌شوند. استفاده از ریموت میکروفون برای مکالمه‌های یک به یک در مکان‌های پُرسروصدا با این سمعک نیز امکان‌پذیر است.

سمعک ویرتو-اِم تیتانیوم (Virto-M Titanium) فوناک

سمعک ویرتو-اِم تیتانیوم کوچکترین سمعک فوناک است. این سمعک‌ داخل گوشی، با قالب‌گیری و طراحی سفارشی، کم شنوایی خاص شما را برطرف می‌کنند. این سمعک برای افرادی مناسب است که کم شنوایی ملایم تا شدید دارند. آن‌ها به‌طور خودکار با صداهای محیط اطراف شما سازگار می‌شوند.

مقاله مرتبط
سمعک اتیکن | قیمت سمعک اتیکن

قیمت سمعک فوناک

قیمت انواع سمعک فوناک با توجه به سیستم پردازشی و سطح تکنولوژی (90-70-50-30) به‌کار رفته در آن از 4/000/000 تا 12/000/000 تومان است.

 • قیمت سطح تکنولوژی پایه (30): 4/000/000 تا 6/000/000 تومان
 • قیمت سطح تکنولوژی استاندارد (50): 6/000/000 تا 8/000/000 تومان
 • قیمت سطح تکنولوژی پیشرفته (70): 8/000/000 تا 10/000/000 تومان
 • قیمت سطح تکنولوژی عالی (90): 10/000/000 تا 12/000/000 تومان

گارانتی سمعک فوناک

ضمانت‌نامه استاندارد سمعک فوناک دو سال است. طبق گفته فوناک، ضمانت‌نامه در برخی از کشورها یک سال است.

فوناک در صورت بروز اشکال در سمعک‌های شما سرویس تعمیر ارائه می‌دهد. اگر گارانتی داشته باشند، تعمیرات رایگان است. اگر ضمانت آن‌ها تمام شده باشد، باید هزینه تعمیرات را پرداخت کنید.

نحوه خرید سمعک فوناک

به کلینیکی که ارائه‌کننده محصولات فوناک است مراجعه می‌کنید، ابتدا شنوایی‌شناس با ارزیابی کامل شنوایی شما تشخیص می‌دهد که آیا به سمعک نیاز دارید یا خیر. در صورت نیاز، شنوایی‌شناس درباره انواع مدل‌های سمعک فوناک که برای کم شنوایی شما مناسب توضیحاتی می‌دهد، سپس قالب‌گیری و پس از چند روز تنظیم و تحویل سمعک. در موارد کمی نیاز به قالب‌گیری نیست و شما می‌توانید سمعک را زودتر دریافت کنید.

چشم‌انداز

فوناک طیف وسیعی از سمعک‌ها را برای کم شنوایی‌های ملایم تا متوسط یا شدید تا عمیق تولید می‌کند. فوناک سمعک‌هایی تولید می‌کند که به‌طور خاص برای نوزادان و کودکان طراحی شده است.

برای خرید این سمعک‌ها باید به کلینیک‌های شنوایی و سمعک عرضه‌کننده محصولات فوناک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا