دستگاه‌های کمک شنوایی

سمعک

از دست دادن شنوایی می­‌تواند بر زندگی شما، از کار گرفته تا روابط و سلامت عاطفی، تأثیر بزرگی داشته باشد. سمعک می‌تواند تغییر بزرگی ایجاد کند، به­‌ویژه اگر آن به‌درستی برای شما تجویز، قالب‌گیری و تنظیم شود.

چگونه سمعک‌ها کار می‌کنند

سمعک (hearing aids) وسیله الکترونیکی با باتری است که برای بهبود شنوایی شما طراحی شده است. آن‌ها به اندازه کافی برای قرار گرفتن در گوش یا پشت گوش کوچک هستند و برخی صداها را بلندتر می­‌کنند. سمعک‌­ها ممکن است به شما کمک کنند در سکوت و نیز سروصدا بهتر بشنوید. در این بخش نحوه کار آن­‌ها بیان شده است:

 • میکروفون صدا اطراف شما را جمع­‌آوری می­‌کند.
 • تقویت‌کننده (آمپلی‌فایر) صدا را بلندتر می­‌کند.
 • بلندگو (رسیور) صداهای تقویت‌شده را به گوش شما می­‌فرستد.

همه افراد مبتلا به کم شنوایی نمی­‌توانند از سمعک بهره‌­مند شوند. و فقط یک نفر از هر پنج نفری که می‌توانند با سمعک بهبودی داشته باشند، از سمعک استفاده می‌­کنند. بیشتر اوقات این افراد کسانی هستند که به گوش داخلی­‌شان­ یا عصبی که گوش را با مغز مرتبط می­‌سازد، آسیب وارد شده است. این آسیب می‌­تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • بیماری
 • افزایش سن
 • سروصداهای بلند
 • داروها

اگر کم شنوایی به دلیل مشکلات مجرای گوش، پرده گوش یا گوش میانی باشد، کم شنوایی انتقالی نامیده می­‌شود و بیشتر اوقات جراحی یا کمک­‌های پزشکی دیگر می­‌تواند باعث بهبود آن شود، اما این گزینه­‌ها برای همه مناسب نیستند. اگر مجرای گوش باز و گوش خارجی نسبتاً طبیعی دارید، ممکن است سمعک به شما کمک کند.

بعضی از افراد بدون مجرای گوش یا گوش خارجی متولد می‌­شوند، به این معنی که آن‌­ها نمی­‌توانند از سمعک معمولی استفاده کنند. درعوض آن‌­ها ممکن است بتوانند از وسیله‌­ای استفاده کنند که صدا را از طریق استخوان جمجمه به گوش داخلی منتقل می‌­کند.

مقاله مرتبط
قیمت سمعک

چگونه می‌توانید سمعک دریافت کنید

اگر از قبل شنوایی‌شناس (ادیولوژیست) نمی­‌شناسید، از پزشک گوش و حلق و بینی خود بخواهید که شما را به شنوایی‌شناس ارجاع دهد. شنوایی‌شناس می‌­تواند کم شنوایی شما را ارزیابی و درمان کند.

شنوایی‌شناس تست‌هایی انجام می‌دهد تا بفهمد چه چیزی عامل مشکل شما است. همچنین با این ارزیابی‌ها  نوع و میزان کم شنوایی شما مشخص خواهد شد.

شنوایی‌شناسان  درصورت نیاز می‌توانند برای شما سمعک تجویز کنند. از خرید اینترنتی سمعک خودداری کنید. برای این‌که سمعک تجویزی باید با توجه به نوع و میزان کم شنوایی شما انتخاب، قالب‌گیری و تنظیم شود.

اگر در هردو گوش دچار کم شنوایی هستید، احتمالا بهترین حالت استفاده از دو سمعک است.

انواع سمعک

­به شنوایی‌­شناس مراجعه کنید تا بفهمید که کدام نوع سمعک و با چه ویژگی خاصی، برای شما بهتر است.

سمعک مناسب برای شما به موارد زیر بستگی دارد:

 • نوع و میزان کم شنوایی شما
 • سن شما
 • چقدر خوب می­‌توانید دستگاه‌­های کوچک را مدیریت کنید
 • سبک زندگی شما
 • هزینه، سمعک‌ها از نظر قیمت تفاوت زیادی با هم دارند.

از نظر تکنولوژی دو نوع اصلی سمعک وجود دارد:

سمعک‌های آنالوگ امواج صوتی را به سیگنال­‌های الکتریکی تبدیل کرده و سپس آن­‌ها را تقویت می‌­کنند. آن‌­ها معمولاً ارزان­‌تر هستند و کنترل صدای ساده‌­ای دارند.

سمعک‌های دیجیتال امواج صوتی را به کدهای عددی مشابه کدهای کامپیوتر تبدیل می­‌کنند و سپس آن­‌ها را تقویت می­‌کنند. کد شامل اطلاعاتی درباره جهت صوت و زیر و بمی آن یا بلندی آن می‌­باشد. این امر باعث می­‌شود تنظیم صدا با نیاز شما، در رستوران یا اتاق آرام یا استادیوم و… راحت­‌تر باشد. بیشتر آن‌­ها به‌­طور خودکار تنظیم می­‌شوند. اگرچه این نوع سمعک در مقایسه با سمعک‌­های آنالوگ هزینه بیشتری دارد، اما نتایج بسیار بهتر است. آن­‌ها همچنین کوچک­تر و قدرتمندتر هستند.

به‌طور کلی، از نظر ظاهری انواع سمعک‌ را می‌توان به دو مدل اصلی تقسیم‌بندی کرد. آن­‌ها از نظر اندازه، قرارگیری در گوش یا روی گوش و همچنین کیفیت تقویت اصوات با هم تفاوت دارند:

 • سمعک‌های داخل گوش
 • سمعک‌های پشت گوش

سمعک‌های داخل گوش

 • سمعک نامرئی داخل مجرا (IIC) توسط دیگران دیده نمی‌شود. ممکن است سمعک را هرروز در گوش خود قرار دهید یا ممکن است دستگاهی باشد که به مدت چند ماه در گوش خود قرار دهید.
 • سمعک­ نامرئی کاملاً داخل مجرا (CIC) کوچک است و تقریباً در گوش شما پنهان است. این نوع سمعک می‌تواند به کم شنوایی ملایم و متوسط تا شدید ​​کمک کند، اما به دلیل اندازه‌اش، خارج کردن آن­ از گوش سخت‌­تر است. این مدل سمعک برای کودکان یا بزرگسالانی که ممکن است با دستگاه‎های بسیار کوچک مشکل داشته باشند ایده­‌آل نیست.
 • سمعک داخل کانال (ITC) داخل گوش شما قرار می‌گیرد و تا حدی دیده می‌شود. سمعک داخل کانال با مجرای گوش خاص شما متناسب است.
 • سمعک­ داخل گوشی (ITE) کاملاً درون گوش بیرونی شما قرار دارند. آن­‌ها پوسته پلاستیکی سخت دارند که اجزای الکترونیکی را در خود نگه می­‌دارد. این سمعک‌­ها برای افرادی که دچار کم شنوایی ملایم تا شدید هستند مناسب است، اما برای کودکانی که گوش آن­‌ها هنوز درحال رشد است، چندان مناسب نیستند.
مقاله مرتبط
انواع سمعک

سمعک‌های پشت گوش

 • سمعک­ پشت گوشی (BTE) در پوسته پلاستیکی سختی پشت گوش شما قرار می­‌گیرد. قالب گوش پلاستیکی، داخل گوش خارجی قرار گرفته و صدا را به گوش هدایت می­‌کند. نوع دیگری که کوچکتر است Mini BTE نام دارد، کاملاً پشت گوش شما قرار می­‌گیرد و یک لوله باریک دارد که وارد مجرای گوش شما می­‌شود. این مسئله کمک می­کند تا از تجمع و تراکم جرم گوش جلوگیری شود و اطمینان حاصل شود که صدای خودتان شفاف و واضح است. سمعک‎های پشت گوشی برای کم شنوایی ملایم تا عمیق مناسب هستند.
 • سمعک رسیور داخل کانال (RIC) و رسیور در گوش (RITE) دارای یک جزء پشت گوشی هستند که با سیم کوچک به رسیور در گوش یا مجرای گوش متصل می­‌شوند. این مسئله اجازه می­‌دهد صداهای با فرکانس پایین به‌­طور طبیعی وارد گوش شوند و صداهای با فرکانس بالا از طریق سمعک تقویت ­شوند. سمعک‌های RIC و RITE ممکن است برای افرادی که دچار کم شنوایی ملایم تا عمیق هستند، انتخاب خوبی باشد.

حتما سؤال کنید که آیا دستگاه موردنظر شما ویژگی­‌های خاصی را که می‌­خواهید دارد یا خیر. همه سمعک‌ها ویژگی­‌های مشابهی ندارند.

میکروفن­‌های جهت‌­دار به شما کمک می­‌کنند به صدای خاصی که از یک جهت خاص منتقل می­‌شود بهتر پاسخ دهید و صدای پیش‌­زمینه را نادیده بگیرید.

سوئیچ تلفن، صدای نویز پس‌­زمینه را خاموش می‌­کند و در دریافت صداها از تلفن بهتر است. این سیستم می‌­تواند به شما در شنیدن در سینماها، سالن­‌های اجتماعات و اماکن مذهبی کمک کند.

ورودی صوتی مستقیم به شما امکان می‌­دهد، میکروفون از راه دور یا سیستم اِف‌اِم (FM) را به سمعک وصل کنید. همچنین می‌­توانید مستقیم به تلویزیون یا دستگاهی دیگر وصل شوید.

انواع دیگر سمعک برای انواع خاص کم شنوایی وجود دارد. به­‌عنوان مثال، یک نوع سمعک، از مرتعش‌کننده (vibrator) استخوانی برای افرادی که مجرای گوش یا گوش خارجی ندارند، استفاده می‌­کند. انواع دیگر ممکن است به عینک وصل شوند. درباره سایر دستگاه­‌هایی که ممکن است کمک کنند سمعک شما در برخی محیط­‌های خاص بهتر کار کند، سؤال کنید.

ممکن است بخواهید درباره خدمات ارائه شده برای تلفن­‌های هوشمند که به شما امکان می­‌دهند به تماس­‌ها پاسخ دهید و مانند هدفون از هردو گوش بشنوید، اطلاعاتی کسب کنید.

سازگاری با سمعک

درک این نکته مهم است که سمعک شما نمی‌­تواند شنوایی شما را به گذشته بازگرداند، اما وقتی از آن استفاده می­‌کنید، از اصوات و منبع تولید آن­‌ها آگاه­ می­‌شوید.

وقتی برای اولین بار سمعک خود را دریافت می­‌کنید، صبور باشید. ممکن است مدت زمانی طول بکشد تا به آن‌­ها عادت کنید. در برخی از مراکز پس از خرید یک وسیله، شما مجاز به یک دوره استفاده آزمایشی از آن وسیله هستید و اگر وسیله خریداری شده برای شما مناسب نبود، ممکن است بخشی از هزینه بازپرداخت شود و بتوانید نوع دیگری را امتحان کنید که برای شما بهتر باشد. درباره پوشش گارانتی نیز سؤال کنید.

برای یادگیری این­‌که سمعک­‌های شما چگونه کار می­‌کنند، وقت بگذارید و برای تنظیم درست آن­‌ها مُصر باشید.

برای جلوگیری از بروز مشکلاتی مانند موارد زیر، با شنوایی‌شناس خود تعامل نزدیک داشته باشید:

 • احساس درد و عدم راحتی
 • برگشت یا اکو صدای خودتان
 • فیدبک یا صدای سوت زدن
 • نویز پس‌­زمینه
 • شنیدن صدایی ممتد و ناخوشایند هنگام استفاده از تلفن همراه

این امر ممکن است به شروع استفاده از سمعک‌­تان در محیط­‌های ساکت و آرام و نگه ­داشتن یادداشت­‌های روزانه درباره احساس‌­تان کمک کند.

مقاله مرتبط
کاشت حلزون چیست و چگونه کار می‌کند؟

مراقبت از سمعک

اگر از سمعک­‌های خود به ­خوبی مراقبت کنید، عمر بسیار طولانی‌­تری خواهند داشت. نکاتی که باید به یاد بسپارید:

 • آن‌­ها را از گرما، رطوبت، محصولات مراقبت از مو، کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • آن‌­ها را مطابق دستورالعمل تمیز کنید.
 • وقتی از سمعک استفاده نمی­‌کنید، آن­ را خاموش کنید.
 • باتری­‌های تمام شده را بلافاصله تعویض کنید.

باتری­‌های سمعک ممکن است از چند روز تا چند هفته عمر داشته باشد. ماندگاری باتری به نوع باتری، نیاز سمعک به انرژی و این­‌که چند ساعت از آن استفاده می‌­کنید بستگی دارد.

به­‌طور کلی سمعک­‌ها می­‌توانند 3 تا 6 سال عمر کنند. درصورت بدتر شدن شنوایی‌­تان ممکن است زودتر به سمعک جدید احتیاج پیدا کنید. سمعک­‌های پشت گوشی به شما انعطاف بیشتری می‌­دهند زیرا می­‌توان آن‌ها را برای طیف وسیع‌­تری از کم شنوایی‌­ها تنظیم کرد.

سمعک­‌های دیجیتال هرچند سال با پیشرفت فن‌آوری قو‌‌‌ی‌تر و بهتر می‌­شوند. این امر اغلب باعث می‌­شود افراد سمعک‌های خود را به‌­روز کنند. 

نکاتی برای مراقبت از سمعک

پیشنهادات زیر به شما در مراقبت از سمعک کمک می­‌کند:

 1. سمعک­‌ها را از گرما و رطوبت دور نگه دارید.
 2. بلافاصله باتری­‌های تمام شده را تعویض کنید.
 3. سمعک­‌ها را طبق دستورالعمل تمیز کنید.
 4. هنگام استفاده از سمعک از اسپری مو یا سایر محصولات مراقبت از مو استفاده نکنید.
 5. سمعک­‌ها را هنگام عدم استفاده خاموش کنید.
 6. باتری­‌های جایگزین و وسایل کمکی را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 7. مراقب باشید که سمعک را گم نکنید.
منبع
ashahealthyhearing

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا