دستگاه‌های کمک شنوایی

قیمت سمعک

اگر به‌تازگی دچار کم شنوایی شده‌اید، ممکن است سمعک را به‌عنوان راهی برای درمان در نظر بگیرید، و قصد خرید سمعک داشته باشید.

وقتی صحبت از خرید سمعک، تقویت‌کننده و این‌که از کجا سمعک بخریم می‌شود، اطلاعات بسیاری در اینترنت وجود دارد که می‌تواند شما را گمراه کند و ایده‌های غلطی به شما بدهد. مهم است که هنگام خرید سمعک به تبلیغات و وعده راه‌حل‌های آماده و آسان توجه نکنید.

خرید سمعک با سایر دستگاه‌های الکترونیک و حتی با سایر وسایل پزشکی بسیار متفاوت است. بنابراین، در این مقاله درباره قیمت سمعک، خریدسمعک، سایر تقویت‌کننده‌ها و این‌که چه فردی سمعک را باید برای شما تجویز ‌کند، صحبت می‌کنیم.

قبل از این‌که هرنوع تصمیمی درباره سلامت شنوایی خود بگیرید، باید ارزیابی تخصصی شنوایی توسط شنوایی‌شناس برای شما انجام شود. حتی اگر این واقعیت را بدانید که مبتلا به کم شنوایی هستید، تست شنوایی‌سنجی و سایر ارزیابی‌ها می‌تواند تعیین کند که چه نوع کم شنوایی دارید، شدت (میزان) آن چقدر است، آیا نیاز به درمان دارویی یا جراحی دارید یا باید سمعک استفاده کنید.

اگر تصمیم بگیرید سمعک تهیه کنید، شنوایی‌شناس از نتیجه تست شنوایی‌سنجی (ادیوگرام) برای تعیین این‌که کدام نوع سمعک برای شما مفید است و همچنین برای تنظیم سمعک از آن استفاده می‌کند.

مقاله مرتبط
انواع سمعک

تفاوت سمعک با سایر دستگاه‌های تقویت‌کننده‌

قبل از این‌که سراغ سمعک برویم باید مفهوم دستگاه‌های تقویت‌کننده صدای شخصی (PSAP) موردتوجه قرار گیرد. برخلاف اسم‌شان، تقویت‌کننده‌ها سمعک‌های ارزان نیستند. این نام‌گذاری غلطی است که باعث می‌شود بسیاری از افراد کم شنوا تصمیم‌های غیرایمن درمورد شنوایی خود بگیرند.

سمعک برای افرادی که از کم شنوایی رنج می‌برند طراحی شده است، درحالی‌که هرکسی می‌تواند از تقویت‌کننده‌ها استفاده کند. تقویت‌کننده‌ها بدون در نظر گرفتن بلندی و نوع صدا، همه اصوات را تقویت می‌کنند. تقویت‌کننده‌های صدای شخصی می‌تواند برای کسانی که مایل به شنیدن آواز پرندگان یا صداهای دور هستند مفید باشد، اما اگر به‌طور منظم استفاده شود می‌تواند آسیب جدی برای شنوایی شما به دنبال داشته باشد. با توجه به این‌که تقویت‌کننده‌ها تمام صداها را تقویت می‌کنند، می‌توانند مانند استفاده مداوم از هندزفری باشند و هرصدا و نویزی را که می‌شنوید افزایش دهند.

کم شنوایی حسی‌عصبی معمولا ناشی از در معرض نویز قرار گرفتن است و استفاده از تقویت‌کننده‌ها می‌تواند با قرار دادن فرد در معرض سروصدای زیاد، کم شنوایی را بدتر کند. اگر اکنون کسی از کم شنوایی رنج می‌برد، تقویت‌کننده مشکل را تشدید می‌کند، نه این‌که آن را حل کند.

بااین‌حال، برخی‌ از افراد تقویت‌کننده‌های شنوایی را به‌عنوان سمعک “ارزان” تبلیغ می‌کنند و ادعا می‌کنند که این دو هدف مشابهی دارند. اما این امر خلاف واقع است. سمعک‌ها دستگاه‌های خیلی پیشرفته‌ای هستند که کمک می‌کنند افراد کم شنوا صداهای گفتاری را بهتر بشنوند و همچنین وزوز گوش را کاهش می‌دهند، اما تقویت‌کننده‌ها فقط صدای دنیای اطراف شما را زیاد می‌کنند. این مسئله باعث می‌شود که تقویت‌کننده‌ها در بهترین حالت باعث اتلاف پول و در بدترین حالت منجر به بدترشدن کم شنوایی شما شوند.

اگر می‌خواهید برای سلامت شنوایی خود سرمایه‌گذاری کنید، فقط با شنوایی‌شناس مشورت کنید و عاقلانه تصمیم بگیرید.

هنگامی که سلول‌های موئی در گوش داخلی از بین می‌روند، دیگر نمی‌توان آن‌ها را بازگرداند، اما سمعک‌ها با بلندتر و قابل فهم‌تر کردن صداها می‌توانند توانایی شنیدن شما را به‌طور قابل‌توجهی بهبود بخشند.

سمعک‌ها دارای یک یا دو میکروفون برای دریافت صدا، تقویت‌کننده پیشرفته (مانند کامپیوتر) برای بلندتر کردن صدا و رسیور (بلندگو) برای فرستادن صدا به مجرای گوش هستند. در سمعک‌های دیجیتال میکروفون‌ها صدا را به تراشه کامپیوتری منتقل می‌کنند که بلندی صدا را تنظیم می‌کند و فرکانس‌های صوتی موردنیاز برای کمک به بهبود شنوایی را تقویت می‌کند.

شنوایی‌شناس می‌تواند سمعک دیجیتال را برای فیلتر کردن صدای باد و نویزهای پس‌زمینه و همچنین تنظیم دقیق سمعک مطابق با الگوی خاص کم شنوایی شما بر اساس ادیوگرام تنظیم و برنامه‌ریزی کند. مدل‌های پیشرفته‌تر به‌صورت بی‌سیم به تلفن هوشمند شما متصل می‌شوند و این امکان را برای شما فراهم می‌کنند تا با استفاده از اپلیکیشن تلفن همراه خود تماس بگیرید، صدای مخاطب را مانند هندزفری از سمعک‌های خود بشنوید و حتی تاحدی تنظیمات سمعک خود را تغییر دهید.

هزینه سمعک

هزینه سمعک چقدر است؟ در ادامه این مقاله درباره قیمت سمعک، هزینه شامل چه مواردی می‌شود و این‌که چگونه سرمایه‌گذاری برای شنوایی بهتر می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد، صحبت می‌کنیم.

هزینه پرداختی معمولاً به سطح تکنولوژی سمعک و سطح خدمات ارائه شده بستگی دارد. در سمعک‌ها، ارزان‌ترین گزینه همیشه بهترین گزینه نیست؛ گران‌ترین سمعک هم لزوما بهترین سمعک نخواهد بود.

قیمت سمعک معمولاً شامل دستگاه سمعک، تست شنوایی، مشاوره، قالب‌گیری، تنظیمات اولیه و کلیه تنظیمات و خدمات بعدی، و گارانتی است که می‌تواند از یک یا دو سال باشد. این ضمانت اغلب کلیه تعمیرات را شامل می‌شود. برخی از مراکز برای شروع کار نیز چند حلقه باتری سمعک نیز در اختیار شما قرار می‌دهند.

عوامل مهم در قیمت سمعک‌ها

عامل اصلی که بر قیمت خرید سمعک تأثیر می‌گذارد، سطح تکنولوژی و ویژگی‌های سمعک است. همان‌طور که در بیشتر وسایل الکترونیکی مصرفی صدق می‌کند، پیچیدگی تکنولوژی با گذشت زمان هزینه کمتری پیدا می‌کند و قطعا این امر در تجارت سمعک اتفاق افتاده است.

سمعک‌های دیجیتال از نظر سطح تکنولوژی به‌طور کلی به چهار سطح تقسیم‌بندی می‌شوند:

 • پایه (Basic)
 • متوسط (Mid-Range)
 • پیشرفته (Advanced)
 • عالی (Premium)

درحالی‌که قیمت کلی سمعک‌ها ثابت مانده است (در سطح جهانی)، فن‌آوری که می‌توانید با این هزینه به دست آورید، اکنون به مراتب بیشتر از دو سال قبل است. آنچه روزگاری از پیشرفته‌ترین سمعک‌ها به حساب می‌آمد، اکنون به‌عنوان فن‌آوری پایه در نظر گرفته می‌شود.

تمام تولیدکنندگان سمعک در تلاشند تا دستگاه‌هایی ارائه دهند که نیاز بیماران و بودجه آن‌ها را برآورده کند. به این منظور، تقریباً هرخط تولید از چندین سطح عملکرد یا هزینه تشکیل شده است. به عبارت دیگر، تمام تولیدکنندگان هم سمعک‌ با سطح تکنولوژی پایه (قیمت کمتر) و هم سمعک‌ با سطح تکنولوژی پیشرفته‌ (قیمت بالاتر) تولید می‌کنند.

پیشرفته‌ترین سطح شامل جدیدترین و بهترین ویژگی‌ها نظیر پیشرفته‌ترین مدار کاهش نویز و قابلیت‌های بی‌سیم است. سطوح عملکردی پایین‌تر دارای ویژگی‌های کمتر و ساده‌تر خواهد بود.

برخی از هزینه‌های تولید سمعک مربوط به بخش تحقیق و توسعه (R&D) تولیدکنندگان است. این تحقیقات برای ادامه پیشرفت در تکنولوژی سمعک‌ها لازم است. هرسال صدها میلیون دلار توسط صنعت جهت بهبود عملکرد این دستگاه‌ها هزینه می‌شود. این سرمایه‌گذاری‌ها منجر به تولید سمعک‌هایی شده است که بهتر به مردم کمک می‌کنند.

مقاله مرتبط
باتری سمعک

خرید سمعک

اگر برای اولین بار قصد خرید سمعک دارید، ممکن است انتخاب سمعک تا حدی گیج‌کننده باشد، به‌دلیل این‌که بیش از 1000 مدل با قیمت‌های مختلف در دسترس است. حتی در یک برند، انواع مختلفی از یک مدل ممکن است وجود داشته باشد. تنوع، مقایسه مدل‌ها و برندها ممکن است بسیار چالش‌برانگیز باشد.

سمعک مناسب برای شما به عوامل مختلفی بستگی دارد، ازجمله نوع و شدت کم شنوایی، سبک زندگی و مهارت دستی شما.

سمعکی که یکی از دوستان شما استفاده می‌کند و از آن رضایت کامل دارد، ممکن است برای شما کارایی نداشته باشد، حتی اگر هردو ادیوگرام تقریباً یکسان داشته باشید (نموداری که نوع و میزان کم شنوایی را برای صداهایی با فرکانس کم، متوسط و زیاد نشان می‌دهد).

به همین دلیل هیچ سمعکی، بهترین و مناسب‌ترین سمعک برای همه نیست. برخی ممکن است تنوع گسترده سمعک‌ها را ناامیدکننده بدانند، اما این در واقع به این معنی است که فرصت‌های بیشتری برای یافتن بهترین سمعک برای شما وجود دارد. با کمک شنوایی‌شناس با تجربه در زمینه تجویز سمعک می‌توانید انتخاب‌های خود را محدود کنید و شروع به تصمیم‌گیری درمورد این‌که کدام سمعک مناسب شماست نمایید.

همیشه در نظر داشته باشید، سمعک‌ها هرگز نویز پس‌زمینه را به‌طور کامل از بین نمی‌برند و به شما امکان نمی‌دهند که فقط صدای فرد یا افرادی که درحال صحبت کردن هستند را بشنوید. به عبارتی”سمعک، توانایی شنیدن را مجددا برای افراد فراهم می‌کند، اما به دلیل نحوه پردازش صدا، شنوایی طبیعی را بازیابی نخواهد کرد.”

از کجا سمعک بخرم

برخی از افراد وقتی متوجه می‌شوند در شنیدن مشکل دارند، به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی، مراجعه می‌کنند. سپس توسط متخصص گوش و حلق و بینی به شنوایی‌شناس ارجاع داده می‌شوند. برخی هم مستقیم به شنوایی‌شناس مراجعه می‌کنند.

پزشک متخصص گوش و حلق و بینی می‌تواند تشخیص دهد آیا شما ممکن است مشکل پزشکی زمینه‌ای (مانند عفونت باکتریایی، جرم گوش متراکم یا سایر بیماری‌ها مربوط به گوش) داشته باشید که باعث کم شنوایی شما شده باشد یا نه.

اگر نیاز به درمان پزشکی نداشته باشید، شنوایی‌شناس تست‌هایی را برای ارزیابی نوع و شدت کم شنوایی شما انجام می‌دهد. سپس توانایی شما در درک گفتار در موقعیت‌های مختلف، نیازهای شنیداری شما و موارد دیگر را برای تجویز سمعک مناسب ارزیابی می‌کند. تکنولوژی‌های کمک شنوایی بسیاری وجود دارد، بنابراین مهم است که همگام با شنوایی‌شناس خود پیش بروید تا تصمیم بگیرید که بهترین گزینه‌ها برای شما کدام است.

همه شنوایی‌شناسان می‌توانند نیازهای شنیداری شما را ارزیابی کرده و سمعک را برای شما تجویز و تنظیم کنند، اما تجربه و مهارت‌های آن‌ها به‌طور قابل‌توجهی با هم متفاوت است. هنگام مراجعه به شنوایی‌شناس موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • شنوایی‌شناس ارائه‌دهنده سمعک باید ساعات کاری مناسبی داشته باشد، به عبارتی به جز ایام تعطیل هر روز (صبح یا عصر) در دسترس باشد. خدمات پس از تجویز را بدون نوبت‌دهی قبلی ارائه دهد و برنامه¬ریزی برای قرار ملاقات با ایشان به‌سادگی و سریع امکان‌پذیر باشد.
 • باید هنگام مشاوره یادداشت‌‌برداری کنید و یکی از اعضای خانواده، همسر یا دوست‌تان را همراه خود بیاورید و از او بخواهید نکاتی را که شنوایی‌شناس شما در طول جلسه مشاوره بیان می‌کند، بنویسد.
 • ارائه‌دهنده سمعک باید درمورد عوارض کم شنوایی و تأثیر کم شنوایی بر سبک زندگی و روابط شما و چگونگی مدیریت بهتر موقعیت‌های دشوار شنیداری صحبت کند. مشاوره باید چالش‌هایی را که شما در شنیدن از طریق تلفن، تلویزیون یا سایر دستگاه‌های ارتباطی را تجربه می‌کنید شامل شود.
 • ارائه‌دهنده خدمات باید از مهارت دستی و وضعیت بینایی شما سوال کند، زیرا این موارد می‌توانند بر توانایی شما در استفاده موفقیت‌آمیز از سمعک تأثیر بگذارند. شنوایی‌شناس باید درمورد انتظارات واقع‌بینانه از سمعک بحث کند و درمورد سبک زندگی شما سوال کند، که می‌تواند در انتخاب سبک و ویژگی‌های پیشنهادی برای شما تأثیر بگذارد.
 • کلینیک شنوایی و سمعک باید ابتدا در اتاقک اکوستیک تست شنوایی‌سنجی برای شما انجام دهد و نسخه‌ای از نتایج تست شنوایی را به شما ارائه دهد.
 • بعد از تجویز، ارائه‌دهنده سمعک باید بررسی کند که سمعک‌ها به‌طور موثری برای شما کار می‌کنند یا نه. اگر مشکلی در قالب سمعک یا تنظیم سمعک است، باید توسط فرد ارائه‌دهنده سمعک برطرف شود.
 • سالانه برای تنظیم سمعک و همچنین کسب اطلاعات درمورد تکنولوژی‌های جدید مراجعه کنید و بپرسید آیا ممکن است سمعک‌تان به‌روزرسانی شود تا از مزایای پیشرفت‌ها استفاده کنید یا نه.
 • اگر فکر می‌کنید که سمعک‌های شما مفید نیستند یا استفاده از آن‌ها دشوار است، برای تنظیم مجدد، راهنمایی‌ها بیشتر و راهکارهایی درمورد نحوه مدیریت بهتر آن‌ها، مراجعه کنید.

نکاتی درباره خرید سمعک

برخی از افراد پس از پی بردن به کم شنوایی‌شان، برای خرید سمعک زود اقدام می‌کنند، اما برخی دو سال یا بیشتر صبر می‌کنند. اگر به سمعک نیاز دارید، اما نگران هزینه آن هستید، این نکات می‌تواند شما را به راه‌حل‌های مقرون به صرفه راهنمایی کند.

1. بیمه خود را بررسی کنید. بیشتر بیمه‌ها سمعک را پوشش می‌دهند، و کمک هزینه سمعک را پرداخت می‎کنند. ابتدا از بیمه خود درباره میزان کمک هزینه سمعک و شرایط پرداخت آن اطلاعات کسب کنید.

2. از جای معتبر خرید کنید. اطمینان حاصل کنید که درصورت عدم رضایت، ارائه‌دهنده سمعک به شما امکان می‌دهد سمعک‌های خود را پس دهید و بیشتر پول خود را پس بگیرید. همچنین درباره جزئیات مدت دوره آزمایشی، مدت ضمانت (گارانتی) و آنچه را شامل می‌شود، خدمات تنظیم سمعک و مصرف باتری سمعک‌تان سوال کنید.

3. فقط آنچه را که نیاز دارید خریداری کنید.  قابلیت بلوتوث، ویژگی اضافی مناسبی است، اما می‌تواند هزینه اضافی به صورت حساب شما اضافه کند. اگر فکر می‌کنید از آن استفاده نمی‌کنید، از آن صرف نظر کنید. سمعک‌های دارای تکنولوژی پایه یا متوسط ممکن است نیاز شما را تأمین کنند. از شنوایی‌شناس خود بخواهید تا عملکرد شما را در آزمون‌های گفتار در نویز ارزیابی کند، تا در صورت لزوم از سمعک‌های پیشرفته استفاده کنید. سمعک‌های پیشرفته همیشه بهترین گزینه نیستند.

4. از مراکزی که چند برند را ارائه می‌دهند، خرید کنید. توجه داشته باشید که بعضی از شنوایی‌شناسان ممکن است فقط یک برند داشته باشند که می‌تواند توانایی شما را در مقایسه محدود کند. از مراکزی سمعک را تهیه کنید که برندهای مختلفی تجویز می‌کنند تا حق انتخاب بیشتری داشته باشید. از ارائه‌دهنده سمعک خود بخواهید توضیح دهد برند ارائه شده ساخت کدام کشور است، و چرا یک برند را به برند دیگر ترجیح می‌دهد و جوانب مثبت و منفی هریک را توضیح دهد.

5. خرید اینترنتی سمعک. خرید سمعک به‌صورت آنلاین می‌تواند باعث هدر رفتن پول‌تان شود. اگر قبل از خرید مراحل تجویز سمعک برای شما انجام نشود، سمعک خریداری شده کارایی نخواهد داشت و حتی ممکن است باعث بدتر شدن کم شنوایی شما شود.
مراحل تجویز سمعک شامل معاینه گوش و ارزیابی شنوایی، مشاوره سمعک، قالب‌گیری از گوش‌های شما و تنظیم سمعک می‌شود. با انجام این مراحل سمعک برای شما شخصی‌سازی می‌شود، در خرید اینترنتی سمعک هیچ‌کدام از این مراحل انجام نمی‌شود.

سمعک‌های جدید شما

شنوایی‌شناس باید از راحت بودن قالب سمعک و صدای آن اطمینان حاصل کند. او باید نحوه استفاده، چگونگی قراردادن و برداشتن سمعک، تمیز کردن و نگهداری آن، تعویض یا شارژ مجدد باتری سمعک و این‌که باتری سمعک شما چند روز کار می‌کند و نحوه نگهداری آن توضیح دهد. وی همچنین باید اهمیت خشک ماندن سمعک و نیز خارج کردن آن قبل از تصویربرادری‌های پزشکی یا سایر آزمایش‌ها را بیان کند.

هنگامی که در کلینیک هستید، درمورد هرگونه ناراحتی یا سوالی در استفاده از سمعک صحبت می‌کنید و نحوه قراردان روی گوش، تعویض باتری و صحبت کردن با تلفن را تمرین کنید.

اگر در روزهای اول استفاده از سمعک مشکل خاصی نداشتید، یک هفته پس از استفاده مرتب از سمعک باید برای تنظیم مجدد به کلینیک مراجعه کنید. اگر سمعک راحت یا مفید نبود، با شنوایی‌شناس خود مطرح کنید تا با تنظیم مجدد یا ارائه راه‌حل‌های دیگر مشکل را برطرف کند.

همچنین سوال کنید که سمعک شما با تلفن همراه و تلفن‌های بی‌سیم سازگار است و سوئیچ تله‌کویل فعال است. درمورد استفاده از سمعک خود با سایر دستگاه‌های کمک شنوایی، مانند ریموت میکروفن و دستگاه‌های بلوتوث‌دار سوال کنید. اگر سمعک شما با تلفن هوشمند یا اپلیکیشن ساعت هوشمند همراه است، مطمئن شوید که نحوه استفاده از آن را می‌دانید.

فعالیت‌های روزمره را با استفاده از سمعک جدید خود انجام دهید و توجه داشته باشید که تنظیم سمعک در برخی موارد نیاز به اصلاح دارد.

برخی از صداها ممکن است در ابتدا خیلی بلند به نظر برسند، زیرا مغز شما عادت به پردازش صداهایی که مدت زیادی نشنیده است، ندارد. همچنین ممکن است احساس کنید که سمعک شما خِش‌خِش یا صدای اضافی دارد، سمعک شما هیچ صدای اضافی ندارد، هرآنچه شما می‌شنوید دیگران هم می‌شنوند. شما برای مدتی برخی صداهای آهسته را نشنیدید و مغز شما آن‌ها فراموش کرده و اکنون دوباره آن‌ها را با سمعک می‌شنوید.

بعد از یک هفته، اگر مطمئن نیستید که سمعک شما به بهترین شکل ممکن کار می‌کند یا نه، برای تنظیم سمعک مراجعه کنید، به‌ویژه اگر صدای خودتان در گوشتان می‌پیچد (اِکو دارد) یا در گوش خود احساس گرفتگی می‌کنید.

کلام پایانی

اگر تاکنون به خرید سایر وسایل خود دقت کرده باشید یا گوشی تلفن همراه با ویژگی‌های کمتر نسبت به گوشی قبلی خود خریده‌اید، احتمالاً فلسفه هزینه =/= ارزش را به خوبی می‌فهمید. گاهی ویژگی‌های اضافی و خرید وسیله‌ای با برچسب قیمت بالا، نیازی نیست یا مقرون به‌صرفه نیست. این مسئله به‌ویژه درمورد سمعک‌ها صدق می‌کند.

فن‌آوری سمعک مسیری طولانی را طی کرده است و تولیدکنندگان در مسیر پیشرفت هزینه‌های زیادی پرداخت کرده‌اند. طراحی‌های جدید و انعطاف‌پذیرتر معمولا محدوده قیمت بالاتری دارند و این قیمت بالاتر، به دلیل سطح تکنولوژی به‌کاررفته در سمعک‌ها است. این مدل‌ها پیشرفته هستند و ویژگی‌های بسیار بیشتری نسبت به سمعک‌های معمولی ارائه می‌دهند. اما نکته مهم این است که همه کاربران سمعک نیازی به قابلیت بلوتوث و باتری‌های قابل شارژ ندارند.

این مسئله کاملا طبیعی است و نیازی نیست چیزی بخرید که از آن استفاده نخواهید کرد. اگر فکر می‌کنید از بلوتوث استفاده نمی‌کنید یا برای خرید و تعویض باتری مشکلی ندارید، نیازی به صرف هزینه اضافی برای دریافت این ویژگی‌ها نیست. البته اگر زندگی پرتحرک و همراه با تکنولوژی داشته باشید، ممکن است از این ویژگی‌های اضافه سود زیادی ببرید.

شنوایی‌شناس می‌تواند به شما کمک کند تا الویت‌های خود را بررسی کنید. اما انتخاب سمعک تا حدی کاملا شخصی است. ترجیحات و نیازهای شما مربوط به خود شماست.

درآخر، شنوایی‌شناس لیستی از سمعک‌ها، متناسب با کم شنوایی شما و محدوده قیمتی موردنظر ارائه می‌دهد تا شما یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

شنوایی‌شناسان نقش زیادی در خرید، تنظیم و روند پیگیری دارند.

 

 

منبع
consumerreportshearingtracker

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا