بینی

خونریزی بینی | 13 روش برای توقف خونریزی بینی

بینی رگ‌های خونی کوچک زیادی در داخل خود دارد که درصورت خشک شدن بینی فرد، انگشت کردن در بینی یا فین کردن مکرر و یا ضربه به بینی می‌تواند خونریزی کند.

بیشتر اوقات خونریزی از بینی باعث نگرانی نمی‌شود. بااین‌حال، اگر بعد از آسیب، خونریزی بینی شما همچنان ادامه دارد، باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر شما یا کودک‌تان دچار خونریزی شدید، در این قسمت چند روش برای توقف آن، به علاوه چند نکته برای پیشگیری وجود دارد.

چگونه خونریزی بینی را متوقف کنیم

اگر خونریزی بینی دارید، در این قسمت پنج مرحله سریع آورده شده است که می‌توانید خونریزی را به حداقل برسانید و متوقف کنید.

1. به حالت قائم بنشینید و به جلو خم شوید

وقتی خونریزی بینی دارید، خم شدن به سمت عقب جهت جلوگیری از ریختن خون روی صورت‌تان شایع است. بااین‌حال، کمی خم شدن به جلو گزینه بهتری است.
این کار از پایین آمدن خون در حلق، که می‌تواند منجر به خفگی یا استفراغ شود، جلوگیری می‌کند. تمرکز خود را بر تنفس از طریق دهان به‌جای بینی بگذارید و سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید.

2. در برابر تمایل به بستن بینی خود مقاومت کنید

برخی از افراد برای جلوگیری از خونریزی، پنبه، دستمال یا حتی تامپون را روی بینی می‌چسبانند. این کار در واقع می‌تواند باعث بدتر شدن خونریزی شود زیرا رگ‌ها را بیشتر تحریک می‌کند و فشار کافی برای توقف خونریزی را ایجاد نمی‌کند. هنگام بیرون آمدن خون از بینی، از دستمال یا پارچه مرطوب برای پاک کردن خون استفاده کنید.

3. ضداحتقان را در بینی خود اسپری کنید

اسپری‌های ضداحتقان مانند افرین (Afrin) حاوی داروهایی هستند که رگ‌های خونی بینی را تنگ می‌کنند. این کار نه تنها می‌تواند التهاب و احتقان را تسکین دهد، بلکه می‌تواند خونریزی را کُند یا متوقف کند. زدن سه اسپری در سوراخ بینی می‌تواند کمک‌کننده باشد.

4. بینی خود را فشار دهید

فشار دادن قسمت نرم و گوشتی بینی زیر استخوان‌های بینی برای حدود 10 دقیقه می‌تواند به فشرده شدن رگ‌های خونی و جلوگیری از خونریزی کمک کند. این 10 دقیقه فشار را متوقف نکنید، درغیراین‌صورت، خونریزی ممکن است دوباره شروع شود و شما باید از ابتدا شروع کنید.

5. مراحل را تا 15 دقیقه تکرار کنید

اگر بعد از 10 دقیقه فشار، خونریزی شما متوقف نشد، 10 دقیقه دیگر فشار دهید. گاهی‌اوقات می‌توانید پنبه آغشته به ضداحتقان را در سوراخ بینی قرار دهید و سوراخ بینی را به مدت 10 دقیقه فشار دهید تا ببینید خونریزی متوقف می‌شود یا نه.
اگر پس از 30 دقیقه تلاش نمی‌توانید خونریزی را متوقف کنید یا خونریزی قابل‌توجهی دارید، به دنبال درمان فوری پزشکی باشید.

مقاله مرتبط
شکستگی بینی | علائم، علل و درمان شکستگی بینی

بعد از خونریزی بینی چه باید کرد

هنگامی که خونریزی شما فروکش کرد، هنوز هم برخی نکات مربوط به مراقبت‌های بعدی برای جلوگیری از تکرار آن وجود دارد.

1. در بینی خود انگشت نکنید

انگشت کردن مداوم در بینی می‌تواند غشای بینی را تحریک کند. با توجه به این‌که به‌تازگی دچار خونریزی بینی شده‌اید، انگشت کردن مجدد در بینی باعث می‌شود که خونریزی بینی دیگری داشته باشید.

2. فین نکنید

فین کردن برای بیرون آوردن بقایای خشک‌شده خونریزی بینی‌تان وسوسه‌انگیز است. در برابر این تمایل مقاومت کنید. فین کردن در عرض 24 ساعت پس از آخرین خونریزی بینی، احتمال بروز خونریزی بینی دیگر را بسیار بیشتر می‌کند. وقتی دوباره شروع به فین کردن می‌کنید، این کار را به روشی ملایم انجام دهید.

3. خم نشوید

خم شدن، بلند کردن اجسام سنگین و یا انجام سایر فعالیت‌هایی که باعث ایجاد فشار می‌شود، می‌تواند باعث خونریزی بینی شود. سعی کنید طی 24 تا 48 ساعت پس از خونریزی، فعالیت-های خود را سبک نگه دارید.

4. از کیسه یخ استفاده کنید

قرار دادن کیسه یخ پیچیده‌شده در پارچه روی بینی می‌تواند به تنگ شدن رگ‌های خونی کمک کند و درصورت آسیب نیز می‌تواند التهاب را تسکین دهد. برای جلوگیری از صدمه زدن به پوست، هربار بسته یخ را بیش از 10 دقیقه روی پوست نگذارید.

چگونه می‌توان از خونریزی بینی پیشگیری کرد

1. مخاط بینی را مرطوب نگه دارید

غشای مخاطی خشک‌شده در اثر استنشاق هوای خشک یا دلایل دیگر می‌تواند باعث تحریک بیشتر بینی و خونریزی بینی شود. مرطوب نگه داشتن غشاها با اسپری نمکی می‌تواند کمک کند. وقتی بیدار هستید می‌توانید از این اسپری حدوداً هر دو تا سه ساعت یک‌بار استفاده کنید.
اگر اسپری دوست ندارید، می‌توانید ژل‌های بینی یا حتی وازلین را، که به‌آرامی روی سوراخ بینی مالیده می‌شود، امتحان کنید.

2. ناخن‌ها را کوتاه کنید

ناخن‌های بلند و تیز می‌توانند دشمن شماره یک کسی باشند که دچار خونریزی شده است. گاهی‌اوقات ممکن است بدون این‌که واقعاً به آن فکر کنید، مثلا در شب هنگام خواب، انگشت در بینی خود کنید. اگر ناخن‌های شما بیش از حد بلند یا تیز است، احتمال خونریزی بیشتر است.

3. از رطوبت‌ساز استفاده کنید

رطوبت‌سازها رطوبت را به هوا اضافه می‌کنند و به جلوگیری از خشک شدن غشاهای مخاط کمک می‌کنند. برای جلوگیری از خونریزی بینی می‌توانید هنگام خواب از رطوبت‌ساز استفاده کنید. فقط مطمئن شوید که رطوبت‌ساز را طبق دستورالعمل سازنده تمیز می‌کنید زیرا رطوبت و گرمای دستگاه می‌تواند باعث جذب باکتری و کپک شود.

4. از تجهیزات محافظ استفاده کنید

اگر سابقه خونریزی بینی دارید و ورزشی مانند بسکتبال که احتمال آسیب شما بیشتر است را انجام می‌دهید، استفاده از تجهیزات محافظ را در نظر بگیرید.
برخی از افراد ماسک شفافی را روی بینی خود می‌بندند که به کاهش شدت هرگونه ضربه احتمالی و کاهش احتمال خونریزی و آسیب بینی کمک می‌کند.

چه‌زمانی به پزشک مراجعه کنید

خونریزی گاه‌به‌گاه از بینی معمولاً نگران‌کننده نیست، اما اگر بیش از دو بار در هفته خونریزی می‌شوید یا خونریزی بینی دارید که بیشتر از 30 دقیقه طول می‌کشد، وقت آن است که در این مورد به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک شما ممکن است مراجعه به متخصص گوش و حلق و بینی را توصیه کند.

پزشک، بینی و مجاری بینی شما را بررسی می‌کند تا دلایل خونریزی غیرمعمول را تشخیص دهد. این دلایل می‌تواند شامل پولیپ‌های کوچک بینی، جسم خارجی یا عروق خونی بیش از حد بزرگ باشد.

پزشکان می‌توانند از روش‌های مختلفی برای درمان خونریزی مکرر از بینی استفاده کنند. این درمان‌ها شامل:

  • سوزاندن. در این روش از حرارت یا مواد شیمیایی برای بستن رگ‌های خونی استفاده می‌شود تا خونریزی متوقف گردد.
  • داروها. پزشک ممکن است بینی را با پنبه یا پارچه آغشته به دارو ببندد. این داروها برای جلوگیری از خونریزی و کمک به لخته شدن خون طراحی شده‌اند، بنابراین احتمال خونریزی بینی کمتر می‌شود.
  • اصلاح ضربه. اگر بینی شما شکسته باشد یا جسم خارجی وجود داشته باشد، پزشک درصورت امکان جسم را برداشته یا شکستگی بینی را اصلاح می‌کند.

پزشک شما همچنین ممکن است داروهای فعلی شما را مورد بررسی قرار دهد تا مشخص کند آیا داروها، مکمل‌ها یا گیاهانی وجود دارد که در تسهیل خونریزی نقش داشته باشند. مصرف هیچ دارویی را قطع نکنید، مگر این‌که پزشک به شما بگوید.

چکیده

خونریزی بینی می‌تواند آزاردهنده باشد، اما معمولاً خطری برای سلامتی شما نیست. اگر نکات پیشگیرانه و درمان دقیق را دنبال کنید، به احتمال زیاد می‌توانید خونریزی را خیلی سریع متوقف کنید. اگر مدام با خونریزی بینی خود مشکل دارید، با پزشک خود مشورت کنید.

 

منبع
clevelandclinicnhsinform

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا