بینی

رینوپلاستی چیست؟

رینوپلاستی (Rhinoplasty) که معمولاً تحت عنوان جراحی زیبایی بینی شناخته می‌شود، جراحی برای تغییر شکل بینی با اصلاح استخوان یا غضروف است. رینوپلاستی یکی از رایج‌ترین انواع جراحی‌های پلاستیک است.

دلایل رینوپلاستی

افراد برای ترمیم بینی خود بعد از آسیب، اصلاح مشکلات تنفسی یا نقص مادرزادی و یا به علت این‌که از ظاهر بینی خود راضی نیستند، رینوپلاستی انجام می‌دهند.
تغییرات احتمالی که جراح می‌تواند از طریق رینوپلاستی در بینی شما ایجاد کند شامل موارد زیر است:

 • تغییر اندازه
 • تغییر زاویه
 • صاف کردن پل بینی
 • تغییر شکل نوک بینی
 • تنگ کردن سوراخ‌های بینی

اگر جراحی شما برای بهبود ظاهر شما انجام می‌شود و نه سلامت‌تان، باید تا رشد کامل استخوان بینی صبر کنید. برای دختران، این سن حدود 15 سالگی است. بینی پسران ممکن است تا زمانی که کمی بزرگتر شوند، هنوز در حال رشد باشد. البته اگر به دلیل اختلال در تنفس تحت عمل جراحی قرار می‌گیرید، می‌توان عمل زیبایی بینی را در سنین پایین‌تر انجام داد.

مقاله مرتبط
انحراف بینی چیست؟ | علت و علائم انحراف تیغه بینی

خطرات رینوپلاستی

تمام جراحی‌ها خطراتی دارند، ازجمله عفونت، خونریزی یا واکنش بد به بیهوشی. رینوپلاستی همچنین ممکن است خطر ابتلا به موارد زیر را افزایش دهد:

گاهی‌اوقات بیماران از جراحی خود راضی نیستند. اگر می‌خواهید جراحی دوم انجام دهید، باید قبل از جراحی مجدد صبر کنید تا بینی شما خوب شود که ممکن است یک سال طول بکشد.

آماده شدن برای رینوپلاستی

ابتدا باید با جراح خود مشورت کنید و در مورد این‌که آیا شما کاندید مناسبی برای رینوپلاستی هستید یا نه بحث کنید. درمورد این‌که چرا می‌خواهید جراحی انجام دهید و امیدوارید با انجام جراحی به چه چیزی برسید صحبت خواهید کرد.

جراح، سابقه پزشکی شما را بررسی می‌کند و از شما درمورد استفاده هرگونه دارو و سایر بیماری‌ها سوال می‌کند. اگر به هموفیلی مبتلا هستید، اختلالی که باعث خونریزی بیش از حد می‌شود، جراح شما احتمالاً انجام هرگونه عمل جراحی انتخابی را توصیه می‌کند.

جراح شما معاینه انجام می‌دهد و از نزدیک به پوست داخل و خارج بینی نگاه می‌کند تا مشخص کند چه نوع تغییراتی می‌تواند ایجاد شود. جراح شما ممکن است آزمایش خون یا تست‌های آزمایشگاهی دیگر را درخواست کند.

جراح شما همچنین بررسی خواهد کرد که آیا باید هم‌زمان عمل جراحی دیگری انجام شود یا خیر. به-عنوان مثال، برخی افراد همزمان با رینوپلاستی، بزرگ کردن چانه را نیز انجام می‌دهند که روشی برای برجسته کردن و مشخص کردن بهتر چانه شماست.

این مشاوره همچنین شامل عکس‌برداری از بینی شما از زوایای مختلف است. این عکس‌ها برای ارزیابی نتایج طولانی‌مدت جراحی استفاده می‌شود و ممکن است در طول جراحی به آن‌ها مراجعه شود.

اطمینان حاصل کنید که هزینه‌های جراحی خود را فهمیده‌اید. اگر رینوپلاستی شما به دلایل زیبایی انجام شود، کمتر تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

شما باید از مسکن‌های حاوی ایبوپروفن یا آسپرین به مدت دو هفته قبل و دو هفته بعد از جراحی خودداری کنید. این داروها روند لخته شدن خون را کند می‌کنند و می‌توانند باعث خونریزی بیشتر شوند. به جراح خود اطلاع دهید که چه داروها و مکمل‌هایی را مصرف می‌کنید، بنابراین او می‌تواند درمورد ادامه یا عدم ادامه آن‌ها به شما مشاوره دهد.

افراد سیگاری در ترمیم رینوپلاستی مشکل بیشتری دارند، زیرا سیگار روند بهبودی را کند می‌کند. نیکوتین رگ‌های خونی شما را منقبض می‌کند. در نتیجه اکسیژن و خون کمتری به بافت‌های درحال بهبود می‌رسد. ترک سیگار قبل و بعد از جراحی می‌تواند به روند بهبودی کمک کند.

روش رینوپلاستی

رینوپلاستی را می‌توان در بیمارستان یا مرکز جراحی سرپایی انجام داد. پزشک شما از بی‌حسی موضعی یا عمومی استفاده می‌کند. اگر جراحی شما روند ساده‌ای داشته باشد، بی‌حسی موضعی در بینی‌تان دریافت می‌کنید که صورت شما را نیز بی‌حس می‌کند. همچنین ممکن است از طریق خط داخل‌وریدی، داروهایی را دریافت کنید که شما را گیج می‌کند، اما همچنان بیدار خواهید بود.

در بیهوشی عمومی، دارویی را استنشاق می‌کنید یا به‌صورت داخل‌وریدی به شما تزریق می‌شود و بیهوش می‌شوید. به کودکان معمولاً بیهوشی عمومی داده می‌شود.

بعد از بی‌حس یا بیهوش شدن، جراح بین یا داخل سوراخ‌های بینی شما بریدگی ایجاد می‌کند. او پوست شما را از غضروف یا استخوان جدا می‌کند و سپس شروع به تغییر شکل می‌نماید. اگر بینی جدید شما به مقدار کمی غضروف اضافی احتیاج داشته باشد ممکن است پزشک مقداری غضروف از گوش شما یا عمق بینی‌تان بردارد. درصورت نیاز بیشتر، ممکن است ایمپلنت (implant) یا گرفت (graft) استخوان دریافت کنید. گرفت استخوان، استخوان اضافی است که به استخوان بینی اضافه می‌شود.
این روش معمولاً بین یک تا دو ساعت طول می‌کشد. اگر جراحی پیچیده باشد ممکن است بیشتر طول بکشد.

مقاله مرتبط
رینوپلاستی بدون جراحی چیست؟ | همه چیز درباره رینوپلاستی بدون جراحی

بهبودی رینوپلاستی

پس از جراحی، پزشک ممکن است آتل پلاستیکی یا فلزی بر روی بینی شما قرار دهد. آتل به بینی شما کمک می‌کند تا درحالی‌که بهبود می‌یابد، شکل جدید خود را حفظ کند. پزشک همچنین ممکن است بسته‌ها یا آتل بینی را داخل سوراخ‌های بینی شما قرار دهد تا سپتوم بینی شما، که بخشی از بینی شما بین سوراخ‌های بینی است، تثبیت شود.

حداقل چند ساعت پس از جراحی در اتاق ریکاوری تحت نظر خواهید بود. اگر همه چیز خوب باشد، همان روز بیمارستان را ترک خواهید کرد. شما به شخصی احتیاج دارید که شما را به خانه برساند زیرا بیهوشی همچنان بر شما تأثیر می‌گذارد. اگر جراحی شما روندی پیچیده باشد ممکن است مجبور شوید یک یا دو روز در بیمارستان بمانید.

برای کاهش خونریزی و تورم می‌توانید درحالی‌که سرتان از سینه‌تان بالاتر است، استراحت کنید. اگر بینی شما متورم باشد یا با پارچه بسته شده باشد، ممکن است احساس گرفتگی کنید. معمولاً افراد باید تا یک هفته پس از جراحی آتل و پانسمان را در محل خود نگه دارند. ممکن است بخیه‌های قابل جذب داشته باشید، به این معنی که آن‌ها حل می‌شوند و نیازی به خارج کردن ندارند. اگر بخیه‌ها قابل جذب نیستند، باید یک هفته پس از جراحی دوباره به پزشک مراجعه کنید تا بخیه‌ها خارج شود.

کمبود حافظه، اختلال در قضاوت و زمان واکنش کم از عوارض رایج داروهای مورداستفاده برای جراحی است. درصورت امکان، دوست یا یکی از اقوام‌تان شب اول با شما بماند.

تا چند روز پس از جراحی ممکن است ترشح و خونریزی داشته باشید. بالشتک جاذب رطوبت (drip pad)، گازی که زیر بینی شما چسبانده شده است، می‌تواند خون و مخاط را جذب کند. پزشک به شما می‌گوید که هرچند وقت یک‌بار باید آن را تعویض کنید.

ممکن است دچار سردرد شوید، صورت‌تان احساس پف کردن داشته باشد و ممکن است پزشک داروهای ضددرد را برای شما تجویز کند.

دکتر شما ممکن است به شما بگوید تا چند هفته پس از جراحی از موارد زیر اجتناب کنید:

 • دویدن و سایر فعالیت‌‎های بدنی سنگین
 • شنا كردن
 • فین کردن
 • جویدن بیش از حد
 • خندیدن، لبخند زدن یا سایر حالات صورت که به حرکت زیاد احتیاج دارند
 • کشیدن لباس روی سرتان
 • تکیه دادن عینک روی بینی
 • مسواک زدن شدید

به‌ویژه درمورد در معرض آفتاب قرار گرفتن مراقب باشید. قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب می‌تواند به‌طور دائمی باعث رنگ‌پریدگی پوست اطراف بینی شما شود.

باید بتوانید در عرض یک هفته به کار یا مدرسه برگردید.

رینوپلاستی می‌تواند ناحیه اطراف چشم شما را تحت تأثیر قرار دهد و ممکن است برای چند هفته بی‌حسی، تورم یا رنگ‌پریدگی در اطراف پلک‌های خود داشته باشید. در موارد نادر، این وضعیت می‌تواند به مدت شش ماه طول بکشد و تورم جزئی می‌تواند حتی بیشتر طول بکشد. برای کاهش رنگ‌پریدگی و تورم می‌توانید از کمپرس سرد یا بسته‌های یخ استفاده کنید.

مراقبت و پیگیری بعد از رینوپلاستی مهم است. قرار ملاقات خود را حفظ کرده و دستورالعمل‌های پزشک خود را دنبال کنید.

نتایج رینوپلاستی

اگرچه رینوپلاستی روشی نسبتاً بی‌خطر و آسان است، اما بهبودی از آن می‌تواند مدتی طول بکشد. نوک بینی شما به‌ویژه حساس است و می‌تواند ماه‌ها بی‌حس و متورم بماند. ممکن است در عرض چند هفته بهبود یابید، اما برخی از اثرات ممکن است ماه‌ها ادامه داشته باشد. ممکن است یک سال کامل بگذرد تا بتوانید نتیجه نهایی جراحی خود را کاملاً درک کنید.

منبع
plasticsurgerymayoclinic

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا