شنوایی

درمان کم شنوایی

درمان کم شنوایی بستگی به علت ایجاد آن دارد.

گاهی کم شنوایی به‌خودی‌خود بهتر می­‌شود یا با دارو یا روشی ساده قابل درمان است.

برخی از موارد کم شنوایی ناگهانی ممکن است با استفاده از استروئیدها درمان شوند.

کم شنوایی ناشی از تجمع و تراکم جرم گوش توسط پزشک شما با استفاده از روش‌­های زیر قابل درمان است:

 • قطره گوش
 • شستشو (خارج کردن جرم با استفاده از آب)
 • ساکشن (استفاده از مکش برای ساکشن کردن و خارج کردن جرم)

برخی از انواع کم شنوایی با جراحی قابل درمان است، از جمله ناهنجاری­‌های پرده گوش یا استخوان‌­های شنوایی (استخوانچه­‌ها). اگر عفونت مکرر همراه با تجمع مایع داشتید، پزشک ممکن است لوله­ کوچکی جهت کمک به تخلیه گوش تعبیه کند.

انواع دیگر کم شنوایی، مانند کم شنوایی تدریجی که با افزایش سن اتفاق می‌­افتد، ممکن است دائمی باشند.

مقاله مرتبط
سمعک

سمعک

سمعک­‌ها وسایل الکترونیکی کوچکی هستند که روی گوش شما قرار می‌­گیرند و صداها را بلندتر و واضح‌­تر می‌­کنند، البته شنوایی طبیعی را به شما بازنمی‌گردانند.

انواع مختلفی از سمعک وجود دارد:

 • سمعک­‌های پشت گوشی (رایج‌ترین نوع): سمعک­‌هایی که در بالا و پشت گوش قرار می‌­گیرند.
 • سمعک­‌های داخل گوشی: سمعک‌­های کوچکی که در ورودی گوش قرار می­­‌گیرند.
 • سمعک‌­های داخل مجرا: سمعک‌­های بسیار کوچکی که کمی داخل­‌تر از ورودی گوش قرار می­‌گیرند، بنابراین قابلیت رویت اندکی دارند.

اگر فکر می­‌کنید به سمعک احتیاج دارید با پزشک معالج خود صحبت کنید. پزشک می­‌تواند شما را به شنوایی‌شناس ارجاع دهد که می­‌تواند به شما توصیه کند آیا سمعک برای شما مناسب است یا خیر و کدام نوع سمعک ممکن است بهترین انتخاب باشد.

کاشت‌­های شنوایی

برای بعضی از افراد سمعک‌­ها کمکی نمی‌­کنند و لازم است طی عمل جراحی، وسیله‌ای خاص داخل یا روی جمجمه آن­‌ها کاشت شود. این وسایل به­‌عنوان کاشت شنوایی (hearing implants) شناخته می‌شوند.

انواع متداول کاشت‌ها شامل کاشت انتقال استخوانی (bone conduction implant)، کاشت حلزون (cochlear implant)، کاشت ساقه مغز (Auditory brain stem implant) و کاشت گوش میانی (Middle ear implant) است.

کاشت استخوانی

درصورتی‌که کم شنوایی ناشی از نرسیدن صوت به گوش داخلی باشد، ممکن است کاشت انتقال استخوانی گزینه­ مناسبی باشد.

این نوع کاشت طی یک جراحی جزئی به جمجمه شما متصل می‌شود. دستگاه کاشت اصوات را جمع‌­آوری می­‌کند و با ارتعاش استخوان­‌های نزدیک گوش شما، آن­‌ها را به گوش داخلی می­‌فرستد.

می­‌توان دستگاه کاشت استخوانی را روشن و خاموش کرد، به­‌عنوان مثال هنگام شب و شنا کردن و یا دوش گرفتن می‌­توان آن را از روی گوش برداشت. بعضی از انواع جدیدتر، به ­جای اتصال‌دهنده روی پوست، با استفاده از آهنربا روی سر نگه داشته می‌­شوند.

کاشت حلزون

اگر کم شنوایی شدید و دائمی دارید و سمعک هم کمک‌کننده نیست، کاشت حلزون می‌­تواند گزینه­ مناسبی باشد. این وسیله صوت را به سیگنال‌­های الکتریکی تبدیل کرده و آن‌­ها را به بخشی از گوش داخلی به نام حلزون ارسال می­‌کند. سیگنال­‌ها از حلزون گوش به مغز می­‌روند و به­ صورت صوت شنیده می‌­شوند.

کاشت حلزون 2 قسمت اصلی دارد:

 • میکروفونی در پشت گوش که اصوات را جمع می­‎کند و آن­‌ها را به سیگنال‌­های الکتریکی تبدیل می­‌کند و این سیگنال­‌ها از طریق سیم به دستگاهی روی پوست ارسال می­‌شوند.
 • دستگاهی که داخل جمجمه قرار دارد و سیگنال­‌های الکتریکی را از دستگاه روی پوست دریافت می‌­کند و آن‌­ها را از طریق سیم­‌هایی به حلزون می‌­فرستد.

قبل از کاشت حلزون، شما باید ارزیابی شوید تا مشخص شود آیا کاشت حلزون می­‌تواند به شما کمک کند یا خیر. کاشت تنها درصورتی کمک‌کننده است که عصبی که صدا را به مغز می­‌فرستد (عصب شنوایی) به‌درستی کار کند.

کاشت ساقه مغز

اگر دچار کم شنوایی شدید و دائمی هستید و عصب شنوایی شما نیز مشکل دارد، ممکن است کاشت ساقه مغز شنوایی (ABI) گزینه­ درمانی باشد.

کاشت ساقه مغز مشابه کاشت حلزون کار می­‌کند، اما سیگنال­‌های الکتریکی به­‌جای حلزون، به‌­طور مستقیم از طریق سیم‌­هایی به مغز ارسال می‌‌شوند.

کاشت ساقه مغز معمولاً به­‌طور کامل شنوایی شما را بازیابی نمی­‌کند، اما اغلب می‌­تواند آن را تا حدی بهبود بخشد.

کاشت گوش میانی

اگر نتوانید از سمعک‌های مرسوم استفاده کنید، مثلاً به موادی که سمعک از آن­‌ها ساخته شده حساسیت دارید یا سمعک به‌درستی در گوش شما قرار نمی‌­گیرد، ممکن است کاشت گوش میانی (MEI) گزینه درمانی باشد.

کاشت گوش میانی دارای 2 بخش اصلی است:

 • دستگاهی متصل به پوست که صدا را جمع‌­آوری می­‌کند و آن را به سیگنال الکتریکی تبدیل می­‌کند.
 • دستگاهی زیر پوست که این سیگنال­‌ها را جمع­‌آوری می­‌کند و آن­‌ها را از طریق یک سیم به استخوان­‌های کوچک شنوایی در عمق گوش می­‌فرستد و باعث ارتعاش آن­‌ها می‌­شود.

ارتعاش استخوان­‌های شنوایی به این معنی است که صدا می­‌تواند به گوش داخلی و مغز شما منتقل شود. این کار به­‌طور کامل شنوایی شما را بازیابی نمی‌­کند، اما می­‌تواند صدا را بلندتر و واضح‌­تر کند.

مقاله مرتبط
کاشت حلزون چیست و چگونه کار می‌کند؟

جلسات پیگیری

باید 6 تا 12 هفته بعد از اولین تنظیم سمعک­‌هایتان، برای شما جلسه پیگیری تعیین شود. این جلسه فرصتی است برای:

 • بررسی این‌که آیا از سمعک­‌های خود و هروسیله کمک شنوایی که دارید راضی هستید و از آن­‌ها بهترین استفاده را می‌­برید.
 • پرسیدن درباره خدمات اضافه، مانند ارتباطات، مراقبت­‌های اجتماعی یا خدمات پشتیبانی توانبخشی.
 • متوجه شوید آیا می‌­توانید از سمعک دوم بهره‌­مند شوید یا خیر (البته اگر در ابتدا، استفاده از یک سمعک را انتخاب کرده‌­اید)

وسایل کمک شنوایی (ALDs)

غیر از سمعک­‌ها، وسایل کمک شنوایی بسیاری وجود دارد که به تقویت شنوایی شما در موقعیت­‌های روزمره، در خانه و بیرون آن، کمک می­‌کند.

وسایل کمک شنوایی که می‌­توانند هم‌زمان با سمعک و یا به تنهایی مورد استفاده قرار گیرند عبارتند از:

 • حلقه‌­های شنوایی شخصی (loops): مانند حلقه­‌های گردنی، که به شما امکان می­‌دهد موسیقی یا تماس‌های تلفنی را به‌­طور مستقیم از طریق سمعک بشنوید
 • خدمات مخابراتی شخصی: دستگاه­‌هایی قابل‌حمل برای کمک به شنیدن از فاصله دور یا در مکان­‌های پُر سروصدا و نویزی
 • تقویت­‌کننده­‌های تلویزیون: دستگاه‌­هایی که به شما امکان می­‌دهند صدا را به‌­طور واضح از طریق سمعک خود و بدون نیاز به زیاد کردن صدای تلویزیون بشنوید
 • آلارم‌­های دود: متناسب با سطح شنوایی شما، مانند دستگاه­‌های مرتعش‌کننده

شنوایی‌شناس شما درباره دریافت وسایل کمک شنوایی توصیه­‌هایی ارائه می‌­کنند.

 لب خوانی و زبان اشاره

اگر از بدو تولد ناشنوا بوده‌­اید یا مبتلا به کم شنوایی شدید شده­‌اید، این مسئله می‌­تواند بر توانایی شما در برقراری ارتباط با افراد دیگر تأثیر گذارد.

البته شما می­‌توانید روش­‌های مختلف برقراری ارتباط را که می­‌توانید به ­جای زبان گفتاری و یا در کنار آن استفاده کنید، یاد بگیرید.

دو روش اصلی شامل:

 •  لب خوانی: شما یاد می‌­گیرید به حرکات دهان شخص هنگام صحبت کردن نگاه کنید تا متوجه شوید او چه می‌گوید.
 • زبان اشاره: روشی دیداری برای برقراری ارتباط با استفاده از حرکات دست، حالات صورت و زبان بدن.
منبع
webmdnhswsj

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا