گوش

بیماری منییر

بیماری منییر چیست؟

بیماری منییر (Meniere’s disease) نوعی اختلال است که در گوش داخلی تاثیر می­‌گذارد. گوش داخلی وظیفه شنوایی و تعادل را بر عهده دارد. این بیماری باعث سرگیجه و احساس چرخش می­‌شود؛ همچنین منجر به مشکلات شنوایی و وزوز گوش می­‌گردد. بیماری منییر معمولا فقط یک گوش را درگیر می‌­کند.

موسسه ملی ناشنوایی و سایر اختلالات ارتباطی امریکا (NIDCD) تخمین می­‌زند که 615000 نفر در ایالات متحده به بیماری منییر مبتلا هستند و سالانه حدود 45500 نفر با این بیماری تشخیص داده می­‌شوند. بیشترین احتمال ابتلا در 40 تا 50 سالگی است.

بیماری منییر مزمن است، اما درمان­‌ها و تغییر سبک‌ زندگی می‌­تواند به کاهش علائم کمک کند. بسیاری از افرادی که به بیماری منییر مبتلا شده‌­اند، ظرف چند سال پس از تشخیص بهبود می­‌یابند.

چه عواملی باعث بیماری منییر می‌­شود؟

علت بیماری منییر مشخص نیست، اما دانشمندان معتقدند که علت آن تغییرات مایع داخل مجاری گوش داخلی است. سایر علل پیشنهادی عبارت‌اند از: بیماری خودایمنی، آلرژی و عوامل ژنتیکی.

مقاله مرتبط
رژیم غذایی بیماری منییر

علائم بیماری منییر چیست؟

علائم بیماری منییر به‌­صورت «اپیزود» یا «حمله» ظاهر می­‌شود. این علائم عبارت‌ند از:

 • سرگیجه، با حملاتی که از چند دقیقه تا 24 ساعت طول می­‌کشد
 • کم شنوایی در گوش درگیر
 • وزوز یا احساس صدای زنگ در گوش درگیر
 • احساس پُری گوش یا گرفتگی آن
 • از دست دادن تعادل
 • سردرد
 • حالت تهوع، استفراغ و تعریق ناشی از سرگیجه شدید

فردی که به بیماری منییر مبتلا است، حداقل دو یا سه مورد از علائم زیر را هم‌زمان تجربه می‌­کند:

 • سرگیجه
 • کم شنوایی
 • وزوز گوش
 • احساس پُری گوش

بیشتر افراد مبتلا به بیماری منییر، بین حملات علائمی را تجربه نمی­‌کنند؛ بنابراین بسیاری از این علائم اگر در یک دوره زمانی بدون حملات رخ دهد، می­‌توانند به دلیل مشکلات دیگری در گوش باشند.

بیماری منییر ممکن است با سایر اختلالات گوش داخلی، مانند لابیرنتیت (labyrinthitis) اشتباه گرفته شود.

بیماری منییر چگونه تشخیص داده می‌­شود؟

اگر علائم بیماری منییر را دارید، پزشک تست­‌هایی را برای بررسی تعادل و شنوایی شما و نیز رد کردن سایر علل علائم شما توصیه می‌­کند.

تست شنوایی

برای مشخص شدن این­‌که آیا دچار کم شنوایی شده‌­اید، از تست شنوایی­‌سنجی استفاده می‌­شود. در این تست، هدفون روی گوش شما قرار داده می‌شود و صداهای متعددی با بلندی و زیروبمی متفاوت می‌شنوید. باید مشخص کنید که چه زمانی می­‌توانید صدا را بشنوید و چه زمانی قادر به شنیدن آن نیستید. در نهایت شنوایی‌شناس می‌تواند تشخیص دهد آیا دچار کم شنوایی هستید یا نه.

همچنین شنوایی شما تست می­‌شود تا مشخص شود آیا می‌­توانید صداهای مشابه را از هم تمییز دهید یا نه. در این قسمت از آزمون، کلمات را از طریق هدفون می­‌شنوید و آن­‌ها را تکرار می‌­کنید. نتایج این تست به پزشک شما می­‌گوید که آیا شما مشکل شنوایی در یک گوش یا هردو گوش دارید یا خیر.

وجود مشکل در گوش داخلی یا عصب گوش می‌تواند باعث کم شنوایی شود. برای اندازه‌­گیری فعالیت الکتریکی در گوش داخلی، تست الکتروکوکلئوگرافی (ECog) انجام می­‌شود. تست پاسخ شنیداری ساقه‌مغز (ABR) عملکرد اعصاب شنوایی و مرکز شنوایی در مغز را بررسی می‌­کند. این تست­‌ها می‌­تواند به پزشک شما بگوید مشکل گوش داخلی یا عصب گوش دارید یا نه.

تست­‌های تعادل

تست‌­های تعادل برای بررسی عملکرد گوش داخلی شما انجام می‌­شود. در افرادی که به بیماری منییر مبتلا هستند، پاسخ تعادلی در یکی از گوش‌­ها کاهش می­‌یابد. تست تعادلی که معمولا برای بررسی بیماری منییر استفاده می‌­شود، ویدیونیستاگموگرافی (VNG) است.

در این تست، دستگاهی برای تشخیص حرکت چشم روی چشم‌های شما قرار می­‌دهند. این کار به این دلیل انجام می‌­شود که پاسخ تعادلی در گوش داخلی باعث حرکات چشم می‌­شود.

در طول این تست، آب سرد و گرم به گوش شما وارد می‌­شود. آب باعث فعالیت عملکرد تعادلی شما می‌شود. حرکات غیرارادی چشم شما ثبت می‌گردد. هرگونه ناهنجاری می‌­تواند نشانه­ وجود مشکلی در گوش داخلی باشد.

تست صندلی چرخان کمتر استفاده می­‌شود. این تست به پزشک شما نشان می­‌دهد که مشکل شما به دلیل وجود مشکلی در گوش شماست و یا مربوط به مغز است. این تست در کنار تست VNG استفاده می‌­شود، زیرا اگر به گوش شما آسیبی رسیده باشد و یا جرم، یکی از مجرا­های گوش شما را مسدود کرده باشد، نتایج VNG ممکن است نادرست باشد. در این تست حرکات چشم شما هنگام حرکت صندلی با دقت ثبت می‌­شود.

تست پتانسیل عضلانی برانگیخته دهلیزی (VEMP)، میزان حساسیت به صدا را در دهلیز گوش داخلی اندازه‌گیری می­‌کند. تست پوسچروگرافی نیز کمک می­‌کند تا مشخص شود چه بخشی از سیستم تعادل شما به‌درستی کار نمی‌­کند. شما باید در حالی‌که از طناب­‌های ایمنی استفاده می­‌کنید و پابرهنه ایستاده‌­اید، به چالش‌های تعادلی مختلف واکنش نشان دهید.

مقاله مرتبط
سرگیجه

تست­‌های دیگر

مشکلات مربوط به مغز، مانند مولتیپل اسکلروزیس (MS) یا تومورهای مغزی، می­‌تواند علائمی شبیه به بیماری منییر ایجاد کند. پزشک شما ممکن است تست­‌هایی را برای رد این بیماری­‌ها و سایر بیماری­‌ها توصیه کند. پزشک همچنین ممکن است برای ارزیابی مشکلات احتمالی مغز شما، اِم‌آرآی (MRI) از سر یا سی‌تی‌ اسکن (CT scan) جمجمه‌­ای برای شما درخواست کند.

درمان بیماری منییر

بیماری منییر مزمن است و هیچ درمانی ندارد، اما طیف وسیعی از درمان­‌ها وجود دارد که می­‌تواند به بهبود علائم شما کمک کند، از دارو گرفته تا جراحی در شدیدترین موارد.

دارو

پزشک شما ممکن است برای کمک به بهبود علائم بیماری منییر، دارو تجویز کند. داروهای بیماری حرکت (motion sickness) می‌توانند علائم سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ را کاهش دهند. اگر تهوع و استفراغ مشکل‌­ساز شود، پزشک ممکن است داروی ضداستفراغ یا ضدتهوع تجویز کند.

تصور می­‌شود که مشکلی در مایع گوش داخلی باعث بیماری منییر می­‌شود. در صورت بروز این مورد، پزشک برای کمک به کاهش میزان مایعات در بدن شما، داروی دیورتیک (ادرارآور) برای شما تجویز می­‌کند. پزشک همچنین می‌­تواند از طریق گوش میانی به گوش داخلی شما دارو تزریق کند تا به کاهش علائم سرگیجه کمک کند.

توانبخشی

تمرینات توانبخشی دهلیزی می‌­تواند علائم سرگیجه را بهبود بخشد. این تمرینات کمک می‌­کند مغزتان را آموزش دهید که تفاوت تعادل بین دو گوش­ را در نظر بگیرد. شنوایی‌شناس می­‌تواند این تمرینات را به شما آموزش دهد.

سمعک

شنوایی­‌شناس می­‌تواند کم شنوایی ناشی از منییر را با تجویز سمعک برای شما درمان کند.

عمل جراحی

بیشتر افراد مبتلا به بیماری منییر نیازی به جراحی ندارند، اما جراحی گزینه‌­ای است برای کسانی که حملات شدیدی دارند و سایر روش‌­های درمانی نیز برای آن‌­ها موفقیت‌­آمیز نبوده است. جراحی کیسه آندولنفاتیک برای کمک به کاهش تولید مایع و افزایش تخلیه آن در گوش داخلی انجام می‌­شود.

 

رژیم غذایی چه تاثیری بر بیماری منییر دارد؟

تغییر رژیم غذایی ممکن است به کاهش میزان مایع در گوش داخلی و کاهش علائم کمک کند. غذاها و موادی که باید در رژیم شما محدود شوند و یا از آن حذف گردند شامل موارد زیر است:

 • نمک
 • کافئین
 • شکلات
 • الکل
 • مونوسدیم گلوتامات (MSG)

همچنین مهم است که روزانه شش تا هشت لیوان آب بنوشید تا بدن مایعات را در خود نگه ندارد.

چه تغییراتی در سبک زندگی ممکن است به بهبود علائم بیماری منییر کمک کند؟

تغییر در سبک زندگی، در کنار رژیم غذایی شما که می‌­تواند به بهبود علائم شما کمک کند شامل موارد زیر است:

 • استراحت هنگام حملات سرگیجه
 • غذا خوردن منظم برای کمک به تنظیم مایعات در بدن
 • کنترل استرس و اضطراب از طریق روان­‌درمانی یا دارو

ترک سیگار و اجتناب از هرگونه ماده حساسیت‌­زا نیز بسیار مهم است. نیکوتین و آلرژی می­‌توانند علائم بیماری منییر را بدتر کنند.

چشم‌­انداز افراد مبتلا به بیماری منییر چگونه است؟

اگرچه هیچ درمانی برای بیماری منییر وجود ندارد، اما روش‌های زیادی هست که ممکن است بخواهید برای کاهش علائم خود در نظر بگیرید. در بیشتر افراد، بیماری خودبه‌­خود بهبود پیدا می‌کند، اگرچه ممکن است چندین سال طول بکشد. پزشک می­‌تواند در یافتن درمانی مناسب به شما کمک کند.

منبع
vestibulardizziness-and-balance

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا